Prihlásenie

Ako prekonať jarnú únavu a posilniť imunitu vitamínom C

Piešťany, 12. marec 2012


Po dlhej zime majú ľudia zvyčajne nedostatok vitamínov a minerálnych látok. Týka sa to predovšetkým vitamínu C, ktorý má rozhodujúci vplyv na prekonanie jarnej únavy. S príchodom jari sa navyše začínajú šíriť vírusové ochorenia a naša obranyschopnosť je vystavená nadmernej záťaži. Preto je vhodné zvýšiť dávky vitamínu C, ktorý dokáže náš imunitný systém posilniť. Poradíme vám, čomu všetkému vitamín C prospieva a ako spoznáte, že vášmu telu chýba.


Základ prevencie
Dostatočné množstvo vitamínu C v tele je kľúčové pre správnu funkciu imunitného systému. Napomáha k zvýšenej odolnosti organizmu v boji proti všadeprítomným infekciám. „Vitamín C patrí medzi najdôležitejšie vitamíny na podporu imunity. Podávanie zvýšených dávok vitamínu počas jarných mesiacov znižuje riziko ochorenia, prípadne skracuje dĺžku liečby a zmierňuje symptómy ochorení,“ vysvetľuje Klára Minczinger, produktová manažérka spoločnosti Generica, ktorá sa špecializuje na výrobu výživových doplnkov. Vitamín C nájdete v zelenine, napríklad v brokolici či karfiole. Pokiaľ tieto potraviny neobľubujete, môžete si vybrať z rôznych výživových doplnkov. Obľúbenou formou sú nápoje zo šumivých tabliet či klasické tabletky.

Vitamín C proti vráskam
Vitamín C patrí medzi najdôležitejšie látky nielen kvôli správnej funkcii imunitného systému. Patrí aj medzi antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred pôsobením voľných kyslíkových radikálov. Ich činnosť má za následok poškodenie pokožky tela. A práve pre pleť je vitamín C v jarných mesiacoch veľmi dôležitý. Stará sa totiž o cievny systém, umožňuje jeho lepšie prekrvenie a zvýšený prívod živín. Zároveň je potrebný na tvorbu kolagénu, ktorý pomáha udržať našu pokožku pevnú a pružnú. Vitamín C dokonca chráni pleť pred vznikom vrások.


Nedostatok vitamínu C
Nedostatok vitamínu C sa zvyčajne prejavuje silnou únavou, podráždenosťou a sklonom k infekciám. Tento stav sa často označuje pojmom jarná únava. Pri nedostatku vitamínu C môže zároveň dochádzať ku krvácaniu ďasien či dokonca ku krvným výronom, málokrvnosti a pociťovaniu bolesti pri krvácaní do svalov, kĺbov či podkožia. Úplný nedostatok vitamínu C sa prejavuje tzv. skorbutom, ktorý sa môže skončiť až smrťou. V našich zemepisných šírkach však k tomuto javu nedochádza. Pre dodržiavanie denného dávkovania môžete zvoliť výživové doplnky, ktoré dodajú vášmu telu potrebné látky.

Priaznivé účinky vitamínu C
Vitamín C je veľmi dôležitý pre správnu funkciu všetkých buniek ľudského organizmu. Podieľa sa na tvorbe medzibunkovej hmoty, je nevyhnutný pre stavbu šliach, kostí, kože, ciev či svalov. Ovplyvňuje tvorbu hormónov v hypofýze a nadobličkách a má tiež vplyv na obranyschopnosť. Túto schopnosť oceníte predovšetkým na jar, teda v čase vírusových epidémií. Vitamín C zároveň umožňuje odbúravanie cholesterolu v pečeni a predchádza tak kôrnateniu a upchávaniu ciev. Taktiež je dôležitý ako prevencia pri niektorých nádorových ochoreniach.    

Optimálne dávkovanie
Fyziologicky optimálna denná dávka vitamínu C je 200 mg. Denná potreba sa však v SR odhaduje na 60 mg a odporučená dávka je 80 mg na deň. Vyskytujú sa však osoby, u ktorých je potrebné túto dennú dávku zvýšiť. Medzi tieto skupiny ľudí patria bezpochyby tehotné a dojčiace ženy, fajčiari či dievčatá a ženy, ktoré užívajú orálnu antikoncepciu. „V jarných mesiacoch sú chrípkou a nachladnutím ohrozené aj deti predškolského veku. Preto odporúčame rodičom, aby svojim deťom zvýšili denné dávky vitamínu C v podobe výživových doplnkov. Na trhu sú k dispozícii preparáty určené priamo pre deti, ktoré umožňujú dostatočne zvýšiť obranyschopnosť ich organizmu,“ uviedla Eva Stanislavská, marketingová manažérka spoločnosti Generica, ktorá ako jediná dodáva na trh kvapky s vitamínom C s obsahom xylitolu, ktorý chráni detské zúbky pred kazmi a poškodením skloviny.

Vitamín C 1 000 mg Generica eff. tbl. 20
Dvadsať šumivých tabliet s príchuťou limetky. Prípravok sa užíva preventívne aj terapeuticky pri nedostatku vitamínu C v ľudskom organizme. Posilňujúci účinok na imunitný systém sa odporúča pri infekčných ochoreniach, v rámci prevencie proti chrípke a nachladnutiu. Prípravok odporúčame podávať v období, keď ľudský organizmus potrebuje zvýšené množstvo týchto látok – počas rastu, v tehotenstve a v období dojčenia, pri pravidelných športových aktivitách a krvácaní ďasien. Pravidelný prísun vitamínu C ocenia fajčiari aj osoby vo vyššom veku.


Vitamín C 250 mg Generica, tbl. 30
Prípravok sa podáva preventívne aj terapeuticky pri nedostatku vitamínu C v ľudskom organizme. Užíva sa pri infekčných ochoreniach na posilnenie imunitného systému. Ako výživový doplnok je ho vhodné podávať v období, keď ľudský organizmus potrebuje zvýšené množstvo týchto látok – v detstve, počas rastu, v tehotenstve, pri namáhavej práci, športových aktivitách. Odporúčame pravidelné užívanie starším osobám a fajčiarom.


Vitamín C kvapky Generica, 30 ml
Vitamín C vo forme kvapiek, určený pre deti od 3 rokov. Neobsahuje cukor, sladkú chuť kvapiek zabezpečuje xylitol, ktorý navyše chráni detský chrup. Má príjemnú višňovú príchuť.

O spoločnosti Generica
Spoločnosť Generica, s.r.o., je najväčším slovenským výrobcom výživových doplnkov so sídlom v Piešťanoch. Portfólio spoločnosti ponúka viac ako 50 produktov určených na prevenciu a podporu liečby rôznych ochorení. Na slovenskom trhu pôsobí už 16 rokov. Snahou spoločnosti je aj naďalej prinášať na trh kvalitné výrobky, ktoré sú cenovo dostupné aj pre širokú verejnosť.


Výrobky spoločnosti Generica sú vysokokvalitné, čoho dôkazom je aj výroba výživových doplnkov pre svetové farmaceutické spoločnosti a tiež certifikát ISO 9011 a 14001, ktorého je Generica držiteľom už od roku 2004.

Nehlasované